E-LEARNING

NOWOŚĆ

Posiadamy również szkolenia internetowe na platformie e-learningowej. Zainteresowanych prosimy o kontakt.
kącik prasowy Kompleksowe podejście do bezpieczeństwa pracy Kompleksowe podejście do bezpieczeństwa pracy Mirosław Koźlik, PRZYJACIEL PRZY PRACY 10/2008
"(...) Dlaczego tak trudno wyeliminować nieprawidłowe zachowania? Ponieważ jako jedyny środek zaradczy stosuje się wciąż te same metody, które nie dociekają źródeł takich zachowań, a tym samym nie są w stanie budować długotrwałej zmiany. A przecież chodzi nam o to, aby pracownik w świadomy i odpowiedzialny sposób wybierał bezpieczne zachowania ZAWSZE, również na nocnej zmianie, bez nadzoru i bez procedury."

» przeczytaj więcej


Wpływ kultury na inicjatywy bezpieczeństwa behawioralnego Wpływ kultury na inicjatywy bezpieczeństwa behawioralnego Dave Stanley, PROMOTOR 12/08
"(...) Skuteczna inicjatywa bezpieczeństwa behawioralnego nie polega na zmianie zachowań na bazie istniejącej kultury. Wręcz odwrotnie, polega na zmianie zachowań, która z czasem wpłynie na zmianę kultury oraz zmianę indywidualnych postaw."

» przeczytaj więcej


Obserwator - kluczowa rola w procesie BBS Obserwator - kluczowa rola w procesie BBS Mirosław Koźlik, PROMOTOR 09/08
"(...) obserwatorzy to kluczowe osoby w procesie BBS, ponieważ to oni mają bezpośredni kontakt z pracownikami. Oprócz gromadzenia danych podczas obserwacji, audytor ma za zadanie udzielenie wartościowego feedbacku. (...) Ważne jest, aby dokumentować wszystkie zaobserwowane zachowania, a nie jedynie ryzykowne, lub wyłącznie bezpieczne."

» przeczytaj więcej


Po co nam BBS? Po co nam BBS? Dave Stanley, PROMOTOR 11/08
"(...) Każdy, kto ma doświadczenie w prowadzeniu lub analizie postępowań powypadkowych, zetknął się wielokrotnie z "głupimi błędami", które przyczyniły się do poważnych wypadków. Te błędy można de facto zdefiniować, następnie zrozumieć, a w przyszłości wyeliminować."

» przeczytaj więcej


zadzwoń do konsultanta

zadaj pytanie